Technologie potisku

Přehled technologií používaných pro kusový a malosériový potisk textilií.

1. Přímý inkoustový tisk

Přímý inkoustový tisk Jedná se o relativně nový způsob potisku, který spočívá v nanesení speciálního pigmentového inkoustu přímo na textilii. Tyto inkousty se následně zafixují vysokou teplotou a tlakem. Umožňuje plnobarevný tisk rastrových a nebo vektorových grafických formátů na světlé i tmavé textilie. Nejlepších výsledků dosahujeme u materiálů s podílem bavlny 90% a více. Odolnost a stálobarevnost je velmi dobrá, výrazně lepší než u toner-transferových fólií. Potisknutá textilie zůstává prodyšná a volná.

2. Sítotisk

Sítotisk Tradiční způsob potisku s kořeny ve starověké Číně. Dosahuje vysoké odolnosti a s jistými omezeními i vysoké kvality. Sítotisk je vhodnou a často používanou metodou pro tisk velkých sérií, je cenově výhodný od cca 30 kusů výše. Náklady vznikají již před vlastním tiskem, protože je nutné pro každou barvu vytvořit samostatnou šablonu. Z grafické předlohy se odseparují jednotlivé barevné vrstvy, pro které se fotochemickou cestou vytvoří tisková šablony (síta). Tisk se provádí přiložením síta na potiskovanou plochu a protlačením barvy průchozími oky.

3. Toner transfer

Toner transfer Někdy také nazývaný digitální transferový tisk. Jedná se o nejběžnější způsob potisku. Na běžné laserové, nebo méně často na inkoustové tiskárně se potiskne speciální transferová fólie, z níž se obraz následně přenese na textil. Tato metoda umožňuje plně barevný tisk s vysokým rozlišením. Hlavní nevýhodou je nižší odolnost ve srovnání s ostatními metodami potisku. Potisknutá textilie při nošení nedýchá, je na dotek ztvrdlá a praním se tisk velmi výrazně degraduje.

4. Řezané fólie Flex a Flock

Řezané fólie Flex a Flock Potisk na plotru vyřezanými fóliemi. Při dobrém provedení se vyznačuje vysokou odolností a stálobarevností. Je vhodný pro vektorové grafické formáty. Lze použít maximálně 3 barvy v jednom motivu, mohou se překrývat, ale nemísí se. Nejmenší dosažitelná velikost detailu je v řádu milimetrů. Výběr barev je omezen, ale existují zajímavé texturové a fluorescenční varianty.

5. Sublimační tisk

Sublimační tisk Používá se při potisku polyesterových textilií, zejména sportovních dresů, bund, polštářů a speciálních triček. Sublimační inkoust se nanese inkoustovou tiskárnou na přenosovou fólii, z které se přenese dovnitř polyesterových vláken. Sublimační tisk dosahuje výrazných a stálých barev při relativně nízkých nákladech. Určitou nevýhodou je omezení na polyesterové materiály.

6. Výšivka

Výšivka Výšivka samozřejmě není druhem potisku. Jedná se však o často využívanou metodu zdobení textilu a proto ji v našem přehledu také uvádíme. Výšivka může vypadat velmi elegantně, je cenově dostupná a lze ji použít pro většinu textilních materiálů. Postup výroby spočívá v převedení grafické předlohy ve vektorovém formátu na vyšívací program, kterým je řízen vyšívací stroj.

Katalog Bezva Portál | Evropský katalog | Katalog 4obchody.com | Hodnocení obchodů | Internetové obchody | Eshopy.hledej.to | Eshopy.us | Katalog internetových obchodů | Internetové shopy
Katalog-e-shopu.cz | Nakupování na internetu | Onlinerecepty.cz | DigShop.cz - Trochu lepší shop | eShop

Copyright © 2008-2013 Fali, všechna práva vyhrazena, tvorba webových stránek: tomasfalada.cz